Přihlášení


Zapomenuté heslo?
Zapomenuté uživatelské jméno?

Kdo je připojený

Právě připojeni - hostů: 6 

Čtvrtek, 18 Únor 2021 12:20

Šest obětí covidu-19 v jednom paneláku

Smrtící dávku viru zřejmě v domě rozvážel výtah.

Že koronavirus není kdovíjak smrtící virus? Tato slova nebyla platná dosud a po tomto případu by už nikdy neměla zaznít. V jednom jediném panelovém domě ve španělském Bilbau se krátce po sobě nakazilo velké množství lidí, přičemž šest z nich také v krátkém čase zemřelo.

V průběhu dvou týdnů od propuknutí ohniska v tomto šestnáctipatrovém panelovém domě bylo pozitivně testováno celkem třicet jeho obyvatel. Skutečný počet nakažených byl ale zřejmě ještě vyšší. Rozšíření koronaviru v domě však mělo nečekaně tragické důsledky. Zemřelo tu hned šest lidí.

 

 První obětí covidu v domě byla 85letá žena z 9. patra. Zemřela 21. ledna. O dva dny později zemřel 50letý muž a 84letá žena z 11. patra. Rychle nato následovali dva lidé z přízemí. Až 26. ledna nechal správce budovy společné prostory dezinfikovat. Celých 16 dní od prvního úmrtí byli všichni obyvatelé domu otestováni. Dosud poslední z obětí v domě zemřela 8. února.

Baskické ministerstvo zdravotnictví se domnívá, že mikroepidemii v domě odstartoval takzvaný superpřenašeč. Tedy člověk, který mohl, ale nemusel mít příznaky a přitom produkoval vysokou virovou nálož. Virus se mohl delší dobu držet ve výtahu, kde se jím nakazili další lidé.

Problém se ukázal být také v tom, že obyvatelé domu dlouhou dobu netušili, že se koronavirus v domě objevil. Ve společných prostorách se tak pohybovali bez zvýšené opatrnosti. Odborníci se domnívají, že na vině může být také špatně udržovaná ventilace v domě.

Právě malé prostory jako například výtahy se ukazují být velmi problematickými místy, a to zejména v souvislosti s aktuálně se šířící britskou mutací, která je velmi nakažlivá. Ve výtahu se člověk může nakazit i tehdy, když ho použije sám, ale předtím v něm jela například nakažená osoba bez roušky. Nemusí ani dojít ke kontaminaci povrchů, virus se v nevětraném prostoru udrží i desítky minut.

Zdroj: Mix24.cz

 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes35
mod_vvisit_counterVčera276
mod_vvisit_counterTento týden495
mod_vvisit_counterMinulý týden1229
mod_vvisit_counterTento měsíc35
mod_vvisit_counterMinulý měsíc5843
mod_vvisit_counterVšechny přístupy1076313

Online (před 20 minutami): 5
Vaše IP: 54.227.97.219
,
Dnes: Pro 01, 2021

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.